Rozciąganie dynamiczne to ćwiczenia przed treningiem fizycznym. Rozciąganie to polega na pełnym rozciągnięciu mięśnia, jednak bez zatrzymania w końcowej fazie i powrocie do jego pierwotnej pozycji. Brak zatrzymania ruchu w końcowej fazie powoduje, że nasze mięśnie nie słabną , a wręcz zwiększają swoją wydajność.
Wpływ rozciągania dynamicznego na mięśnie
stają się sprawniejsze
- zwiększają swoją wydajność
- wzrasta ich wytrzymałość i elastyczność
- lepsze ukrwienie
- mniejsze zmęczenie podczas treningu
Rozciąganie doskonale pobudza nasz centralny układ nerwowy, dzięki temu mamy optymalny stan psychomotoryczny, który przekłada się na technikę, płynność ruchu, a także zwiększa przewodzenie impulsów nerwowo-mięśniowych. Na koniec pamiętaj o tym, by rozciągać tylko rozgrzane mięśnie, by nie narazić się na ryzyko kontuzji i zapaleń.
Przykładowe ćwiczenia w ramach stretchingu dynamicznego:
- wymachy rąk
- krążenia ramion
- pajacyki
- bieg w miejscu
- skoki na skakance,
- wykroki i wymachy nóg
Rozciąganie statyczne – Po treningu
Rozciąganie statyczne jest to najlepsze rozwiązanie co możemy dać naszym mięśniom po treningu. Polega na utrzymaniu statycznej pozycji rozciągnięcia mięśni przez określony czas (przykładowo 15 do 30s).
Działa następująco na mięśnie:
- uelastycznia mięśnie oraz ścięgna
- zmniejsza prawdopodobieństwo skurczu mięśni
- szybsza regeneracja
- obniża napięcie nerwowe oraz psychiczne
Rozciąganie statyczne daje nam przewagę nad osobami, które tego nie robią. Możesz osiągnąć więcej w krótszym czasie. Nie zaniedbuj tej formy rozciągania, ponieważ narażasz się na przykurcze, a co za tym idzie ogólna siła mięśniowa nie jest taka jak być powinna. Mięsień, który jest rozciągnięty charakteryzuje się maksymalną siłą.
Artykuł powstał we współpracy z: jakitrener.pl