Cukrzyca typu 1 objawy

1
297
cukrzyca typu 1 objawy

Cukrzyca to choroba metaboliczna, charakteryzująca się zaburzeniami poziomu cukru we krwi. Jest spowodowana zaburzeniami wydzielania lub działania insuliny. Wyróżniamy cukrzycę typu 2, oraz cukrzycę typu 1. Cukrzyca typu 1 objawy?

Rodzaje cukrzycy

Wyróżnia się dwa typy cukrzycy:

  • Typ 1 – cukrzyca młodzieńcza, wymaga bezwzględnego przyjmowania insuliny. Przyczyny tego typu cukrzycy nie są do końca poznane. Dużą rolę odgrywają czynniki  genetyczne, immunologiczne, oraz infekcje wirusowe.
  • Typ 2 – pojawiająca się najczęściej  w wyniku nieprawidłowej diety, insulinoniezależna.

 

Cukrzyca typu 1

cukrzyca typu 1 objawyRozwija się w wyniku uszkodzenia komórek beta trzuski przez różne mechanizmy. Najczęściej jest to proces autoimmunologiczny. Oznacza to, że układ odpornościowy organizmu, w warunkach nieprawidłowego funkcjonowania, mylnie rozpoznaje komórki własne (w tym wypadku trzuski) jako obce białka i zaczyna je niszczyć. W wyniku tego trzustka nie jest w stanie produkować insuliny, co powoduje zatrzymanie cukru w krwiobiegu. W tej sytuacji mamy do czynienia hiperglikemią. Długotrwale utrzymujący się wysoki pozim glukozy (cukru) we krwi może z czasem prowadzić do poważnych powikłań, takich jak: stopniowe uszkodzenie naczyń krwionośnych, nerek, serca, utrudnione gojenie się ran  i wiele innych

Cukrzyca typu 1 objawy

Jakie objawy daje cukrzyca typu 1? Do najbardziej charakterystycznych należą:

  • częste oddawanie moczu i wzmożone pragnienie
  • utrata wagi bez istotnej przyczyny
  • ciągłe zmęczenie, senność
  • drażliwość, wahania nastroju
  • pogarszanie się wzroku
  • częste infekcje grzybicze

Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą i w zasadzie nieuleczalną. Chory do końca życia musi mieć podawaną insulinę, ponieważ trzustka nie jest w stanie jej produkować lub produkuje niewystarczającą ilość.

Dieta przy cukrzycy typu 1

Oprócz insuliny ważne jest przestrzeganie diety. Wymagane jest dostosowanie odpowiedniej ilości węglowodanów do ilości podawanej insuliny. Węglowodany przelicza się na tzw. Wymienniki Węglowodanowe (WW), aby ułatwić stosowanie diety. 1 WW – 10 gram węglowodanów przyswajalnych. Dawkę insuliny oraz WW ustala, indywidualnie dla każdego pacjenta – lekarz. Generalnie w leczeniu cukrzycy, celem jest uzyskanie poziomu cukru najbardziej zbliżonego do prawidłowego.

Chory na cukrzycę może prowadzić normalne życie i uprawiać sport, jeśli będzie przestrzegał zaleceń lekarza. Niezastosowanie się do leczenia może mieć dla chorego bardzo poważne skutki, włącznie ze stanami zagrożenia życia.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj