Leczenie kanałowe pod mikroskopem to niezwykle precyzyjny i bezbolesny zabieg stomatologiczny. Pozwala on na perfekcyjnie oczyszczenie kanałów zębowych i wyleczenie zęba w ciąg jednej wizyty.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Aby dobrze wytłumaczyć na czym polega leczenie kanałowe w pierwszej kolejności musimy sobie uzmysłowić jak zbudowany jest ząb. Składa się on z dwóch głównych części – korony i korzenia. Korona to część zęba wystająca ponad dziąsło. Zbudowana jest z:
- szkliwa,
- zębiny,
- miazgi.
Miazga jest wewnętrzną częścią zęba. I jest kluczowa jeśli chodzi o utrzymanie zdrowych zębów. Bo to właśnie zapalenie miazgi jest przyczyną, dla której zachodzi konieczność stosowania leczenia kanałowego. Miazga jest substancją mocno unaczynioną i galaretowatą w konsystencji. Do stanu zapalnego miazgi może dojść w wyniku próchnicy. Wówczas bowiem dochodzi do uszkodzenia zębiny i odsłonięta miazga podatna jest na infekcję bakteryjną. Wówczas należy zastosować leczenie kanałowe. Więc na czym polega leczenie kanałowe? Głównym zadaniem stomatologa jest w tym wypadku usunięcie miazgi z kanałów. W dalszej kolejności należy również dokonać ich dezynfekcji. Następnie przy pomocy specjalnych materiałów kanały zostają wypełnione, a na koniec uszczelnia się koronę zęba.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – charakterystyka zabiegu
Jedną z odmian zabiegów z zakresu leczenia kanałowego jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Na czym polega taka forma leczenia zębów? To jeden z najnowocześniejszych zabiegów z zakresu stomatologii. Dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatolog może niezwykle precyzyjnie oczyścić kanały zęba z miazgi. Zastosowanie takiej technologii pozwala na uzyskanie idealnie dokładnego obrazu komory zęba. Co więcej można uzyskać również perfekcyjny obraz kanałów zębowych. Pozwala to na znacznie skuteczniejsze leczenie. Taka forma leczenie jest szczególnie zalecana kiedy mamy do czynienia z dość nietypową anatomią kanałów zębowych.
Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym – czy jest konieczne?
Przed standardowym zabiegiem konieczne jest zatrucie zęba w leczeniu kanałowym. Dlaczego jest to tak ważne? Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym ma bardzo istotne znaczenie. Przede wszystkimi dzięki temu zniknie uporczywy ból jaki towarzyszy zapaleniu miazgi. Zabieg ten polega na położeniu bezpośrednio na miazdze odpowiedniej substancji, która spowoduje jej obumieranie. Dopiero po upływie około dwóch tygodni można zastosować leczenie kanałowego pod mikroskopem. Jednak warto zwrócić uwagę, że co raz częściej odchodzi się od stosowania zatruwania zębów, głównie w celu skrócenia czasu trwania całego procesu leczenia.
Ile trwa leczenie kanałowe przy wykorzystaniu mikroskopu?
Każdy kto zmaga się z zapaleniem miazgi i zamierza poddać się zabiegowi jej usunięcia zastanawia się ile trwa leczenie kanałowe? W przypadku kiedy stosujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem cały zabieg można przeprowadzić w ramach jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jest to możliwe wówczas, gdy z procesu leczenia wyeliminujemy zatrucie zęba. Alternatywą jest w tym wypadku zastosowanie znieczulenia miejscowego, które eliminuje ból i pozwala na przeprowadzenie zabiegu.
Czy leczenie kanałowe boli?
Jedną z przyczyn, dla której tak niechętnie odwiedzamy dentystę jest ból jaki zwykle towarzyszy zabiegom stomatologicznych, dlatego z pewnością zastanawiamy się czy faktycznie leczenie kanałowe boli? Jeśli bierzmy pod uwagę leczenie kanałowe pod mikroskopem to – jak wskazują specjaliści – absolutnie nie ma mowy o żadnym bólu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu właśnie znieczulenia miejscowego, które całkowicie eliminuje jakikolwiek ból. Jedyne co może odczuwać pacjent to lekki dyskomfort po zakończeniu zabiegu, który zwykle trwa około 1 godziny.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Bez wątpienia leczenie kanałowe pod mikroskopem nie należy do zabiegów tanich. Wedle niektórych źródeł taki zabieg może kosztować od 300 do nawet 1000 złotych. Wszystko zależy od ilości i stopnia skomplikowania kanałów zębowych. Dlatego leczenie jednokanałowych siekaczy będzie zawsze tańsze niż zabieg na wielokanałowym trzonowcu.
1 Komentarz
Na jakim znieczuleniu robi się leczenie kanałowe?