Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na stoku, nie wystarczy kurtka, spodnie czy kask. Wśród akcesoriów narciarskich nieodzowny element stanowią gogle narciarskie. Nie tylko zabezpieczą oczy przed promieniami słonecznymi, ale również uchronią przed drobinkami skruszonego lodu unoszącymi się w powietrzu czy wystającymi gałęziami. Jaskrawe światło w połączeniu z niską temperaturą oraz dużą prędkością stanowi nie lada zagrożenie. Potrzebne jest zatem odpowiednie wyposażenie, które zapewni maksymalne bezpieczeństwo na stoku.
Ochrona przed słońcem, wiatrem i mrozem
Wysokiej jakości gogle narciarskie nie tylko zabezpieczą oczy podczas całodziennego szusowania, ale również poprawią komfort jazdy. Te idealnie dobrane powinny przylegać do twarzy, posiadać elastyczną ramę oraz regulowany, antypoślizgowy pasek, a od wewnątrz pokryte są miękką wyściółką. W sklepach dostępne są zarówno modele dla mężczyzn, kobiet, dzieci oraz uniwersalne. Zróżnicowane pod względem posiadanego kształtu, wagi i wielkości pozwalają na optymalny dobór każdemu narciarzowi – bez względu na płeć, wiek czy umiejętności.
Na co zwracać uwagę kupując gogle narciarskie?
Podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj materiału, jaki został użyty do wyrobu szkieł. Do wyboru są dwa: plastik i poliwęglan. Ten drugi wykazuje się zwiększoną twardością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wiąże się jednak z wyższą ceną zakupu.
Nie bez znaczenia pozostaje również kształt soczewki, przekładający się na kąt widzenia (im szerszy, tym korzystniej). Modele ze szkłami półokrągłymi, określanymi również mianem sferycznych, zapewniają bardzo dobrą widoczność na stoku. Szczególną popularnością cieszą się wśród snowboardzistów.
Przepuszczalność promieni słonecznych
Kolejnym kryterium ważnym podczas zakupu gogli narciarskich jest przepuszczalność światła. W tym zakresie możemy wyróżnić pięć grup, spośród których każda charakteryzuje się innym kolorem szkieł. Największą popularnością cieszą się modele z żółtymi i pomarańczowymi szybami (S2) – idealnie sprawdzają się podczas szusowania w pochmurny dzień. Do jazdy w pełnym słońcu polecane są gogle z szarymi, brązowymi, czerwonymi lub niebieskimi (S3) szkiełkami, podczas gdy te o bursztynowym i złotym (S1) wykończeniu stanowią najlepsze rozwiązanie przy jeździe o zmierzchu i ograniczonej widoczności. Ostatnie dwie kategorie gogli narciarskich obejmują modele z białymi szybkami (S) do jazdy nocą oraz czarnymi (S4) – do jazdy w wysokich partiach gór i na lodowcach.
Doskonałym wyborem, szczególnie dla zapalonych miłośników białego szaleństwa, którzy zarówno świetnie czują się na polskich stokach, jak i podczas zjazdów na lodowcach, są modele z wymiennymi szkłami.
Filtry – nie bez znaczenia
Jakość gogli uzależniona jest od zastosowanych technologii, takich jak: obecność powłoki fotochromowej, powłoki REVO i anti-fog, filtrów UV czy polaryzacji.