Jak urządzić pokój dla autystycznego dziecka. Praktyczne i sprawdzone porady

0
270
Jak urządzić pokój dla autystycznego dziecka. Praktyczne i sprawdzone porady

Autyzm oraz jego spektra wymagają odpowiedniego podejścia. Kwestią kluczową jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa dla autystycznych dzieci, czy nastolatków. Hałas i nadmiar bodźców sprawiają, że niepożądane objawy przybierają na sile, co destrukcyjnie wpływa na cały proces leczenia lub rehabilitacji. Bardzo ważnym aspektem w obliczu autyzmu, jest jak było powiedziane bezpieczna przestrzeń. Pokój dla dzieci nadwrażliwych musi być urządzony wedle pewnych reguł. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak urządzić pokój dla autystyka.

Minimalizm kolorów i oszczędność dekoracji

Pierwszą podstawową zasadą powinien być minimalizm. Nadmiar barw podrażnia i tak wrażliwy układ nerwowy, a mnogość akcesoriów i dodatków wzmaga wewnętrzny chaos.

Jeśli chodzi o paletę barw i dodatki, postaraj się aby:

  • Przestrzeń dziecka była kombinacją maksymalnie dwóch barw. Najlepszym rozwiązaniem jest biały oraz odcienie szarości, na przykład lodowy.
  • Jeśli decydujesz się na tapetę, wybierz takie, które nie mają wielu nieregularnych wzorów czy nadruków. Możesz zdecydować na fototapetę z minimalistycznym, rozmytym krajobrazem. Podobnie, jak w przypadku malowania ścian, wybieraj stonowane odcienie, także niebieski lub granatowy, które niejako zlewają się na takiej fototapecie, tworząc spójny i harmonijny odbiór.
  • Zrezygnuj z wielobarwnych grafik, ozdób naściennych czy innych elementów dekoracyjnych, które mogą powodować nadmierne pobudzenie u Twojego dziecka.
  • Grafiki lub obrazki mogą być wykonane odcieniach czerni lub bieli, ale nie przesadzaj nawet z ich ilością – jeden obrazek w zupełności wystarczy.

Kolejną ważną rzeczą jest oświetlenie. Przy wyborze oświetlenia kieruj się zasadą:

  • Zrezygnuj z jednego, ostrego źródła światła. Zamontuj świetlówki, lub kup ledowe kule, które umieścisz przy łóżku dziecka lub położysz na półce z książkami.
  • Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla dziecka z autyzmem, na pewno wiesz, że ostre światło może denerwować Twoje dziecko – osoby autystyczne często nie wyobrażają sobie, aby wyjść w słoneczny dzień bez okularów przeciwsłonecznych. Dlatego zadbaj, aby w pokoju dziecka znalazły się wysokiej klasy rolety, które będą zaciemniały w razie potrzeby cały pokój. Możesz również wybrać zasłony – zasada jest taka sama, mają one dobrze chronić przed ostrym słońcem. Już na etapie planowania pokoju dla dziecka wybierz ten, który nie jest w ciągu dnia z racji położenia, stale nasłoneczniony.

Nie zapomnij o miękkich fakturach i terapeutycznych zabawkach! Wybieraj:

  • Miękkie i puszyste dywany, koce, poduszki.
  • Siedziska wypełnione granulatem ( grubszym lub bardziej sypkim )
  • Huśtawki typu kokon ( dziecko może się huśtać i zarazem schować )
  • Tuby do wciskania się, czy wchodzenia ( nieduże namioty z tunelem, które można składać )
  • Zabawki sensoryczne i różnego rodzaju pianki
  • Miękkie przytulanki o stonowanych kolorach ( mogą być to zabawki, które mają dłuższe fragmenty – uszy, ogonek, itp. )

Unikaj nadmiaru bodźców:

  • Najlepiej jest, gdy pokój dla autystyka położony jest w najcichszej części domu, z dala od kuchni. Nadwrażliwość na zapachy to ważna kwestia – zadbaj w domu o doskonałą wentylację.
  • Unikaj nadmiaru zabawek. Chowaj je do pudełek i kartonów. Aby ułatwić poszukiwania konkretnej rzeczy, podpisz pudła.
  • Wybierz pomieszczenie, które jest dosyć dobrze odizolowane od hałasu. Jeśli nie masz wyjścia i musisz urządzić pokój dla dzieci nadwrażliwych od ulicy – wymień okna na takie, które dają wysoką dźwiękoszczelność.

Wszystkie powyższe rady mogą być przydatne podczas urządzania pokoju dla dziecka ze spektrum autyzmu. Pamiętaj jednak, że terapeuci również służą pomocą i pomogą Ci podjąć decyzję, co do tego, jaki charakter pokoju powinieneś wybrać, aby wspomagać rozwój i łagodzenie objawów u Twojego dziecka. Autyzm i jego spektra mają różne oblicza, mimo cech wspólnych, dlatego nie wahaj się prosić o pomoc specjalistów. Problem odnośnie tego, jak urządzić pokój dla dziecka z autyzmem nie jest błahy! To ma znaczenie – Twoje dziecko musi mieć bezpieczną, własną przystań.

Pomoce dydaktyczne dla przedszkoli
https://juniora.pl/pomoce-dydaktyczne-przedszkole-c-77.html
JUNIORA.PL s.c. A. Chowaniak, E. Piczak
ul. Strzelecka 34
20-805 Lublin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj