Zeszyty – jakościowe i modne bruliony, w jakie warto się zaopatrzyć

0
289
Zeszyty – jakościowe i modne bruliony, w jakie warto się zaopatrzyć

Sztuka pisania wymaga odpowiedniego papieru, którym w przypadku uczniów jest zeszyt. Miłośnicy papierowych akcesoriów, zwracają uwagę przede wszystkim na jakość kartek, ich zadruk oraz okładkę. Ładne i trwałe zeszyty, dopasowane do indywidualnych potrzeb są w cenie. Sprawdź, na jakie warto postawić.

Liczy się okładka – nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale także praktycznych. Ciekawy motyw przykuwa uwagę, ale najważniejszy w sztuce pisania jest papier – jakie ma wykończenie, grubość i zadruk. Mogą to być tradycyjne wersje w kratkę lub wyjątkowe zeszyty w kropki, np. https://www.creativehobby.pl/pol_m_kaligrafia_notesy-Bullet-Journal-332.html, których poszukują miłośnicy kaligrafii, fani ozdobnego pisania i twórcy bullet journalu, czyli osobistego dzienniczka. Co brać pod uwagę przy kupnie notatnika?

Zeszyty, które nie zawodzą

Dobry zeszyt szkolny jesteś w stanie od razu rozpoznać. Ma przynajmniej półtwardą okładkę i jakościowy, grubszy papier. Jeśli chcesz nabyć dobry produkt, weź pod uwagę:

  • gęstość papieru – powinna ona wynosić co najmniej 70 g, choć najlepsze papiery prezentują 80-90 g; masz pewność, że tusz nie przebije kartki, a wymazywanie gumką jej nie uszkodzi,

  • kolor papieru – biel powinna wynosić 82–96%; zbyt intensywny oraz mocno błyszczący kolor może zmęczyć oczy, co oznacza, że kartki wysokiej jakości nie będą żółte, nie szare, ale białe i matowe,

  • wyrazistość zadruku – linie czy kratki powinny być optymalnie ostre, ale nie nadmiernie; chodzi o to, by nie były zbyt blade i rozmazane, ani za mocne, ponieważ to pismo powinno być na pierwszym planie, a nie linijki i kratki, które są tylko pomocniczym tłem,

  • sposób łączenia – do wyboru masz zeszyty klejone, szyte, spinane lub bruliony na spirali; zszywki poradzą się w cienkich zeszytach z miękką okładką, grubsze xeszyty powinny być dodatkowo szyte, co gwarantuje wyższy poziom trwałości i minimalizuje ryzyko wypadania kartek,

  • okładka – zeszyt z zaokrąglonymi rogami jest lepszym wyborem, podobnie jak ciemniejsze oprawy, które sprzyjają koncentracji; twarde okładki najlepiej chronią zawartość zeszytu i są bardziej odporne na uszkodzenia, jednak ważą znacznie więcej, niż te w miękkiej oprawie; złotym środkiem są zeszyty z półtwardą oprawą, które są lekkie i dobrze chronią papier.

Design to kwestia osobistych preferencji, jednak zbyt ostre i jasne kolory nie są polecane w edukacji. Dobrze jest, jeśli na stonowanej okładce znajdują się gotowe rubryki do podpisania zeszytu, zwłaszcza jeśli to bruliony przeznaczone do nauki w szkole.

Odpowiednie zeszyty do kaligrafii i brush letteringu

Do pisania specjalnymi pisakami, czyli brush penami używaj gładkiego papieru, najlepiej o lekko satynowym, gładkim wykończeniu, ale nie może to być zbyt śliska powierzchnia. Chodzi o to, żeby pisak dobrze pracował na papierze, a nie szorował po zbyt szorstkiej powierzchni. Takie wykończenie pozwala też na łatwe przesuwanie ręki. Ważna jest także gramatura – kartki nie mogą przebijać, dlatego dostosuj ich grubość do narzędzi, jakich będziesz używał. Do klasycznych pisaków wszystkie gramatury powyżej 100 g będą idealne, ale jeśli chcesz spróbować swoich sił w blendowaniu napisów, używaj papieru o gramaturze około 150 g lub wersji akrylowej – wolniej wchłaniają wodę i są idealne do rozmazywania.

Zwróć uwagę na jakość wszystkich brulionów – kupując zeszyty do szkoły lub wybierając rodzaje do artystycznej sztuki pisania, lepiej opłaci się jakościowy produkt – dłużej Ci posłuży, prezentując estetyczny wygląd, który ma znacznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj