Telemedycyna i szybki Internet – jak technologia wspiera zdalną opiekę zdrowotną?

0
68
Telemedycyna i szybki Internet – jak technologia wspiera zdalną opiekę zdrowotną?

Konsultacja lekarska bez długiego oczekiwania na wizytę i stania w kolejce, a najlepiej bez wychodzenia z domu? To możliwe. Takie szanse daje telemedycyna, która już na dobre wkroczyła do naszej codzienności. Sprawdź, jakie wynikają z tego korzyści, oraz dowiedz się, co wspólnego z jej rozwojem ma szybki Internet.

Na czym polega telemedycyna?

Telemedycyna to inaczej świadczenie medyczne wykonywane na odległość. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje telemedycynę jako dostarczanie informacji za pośrednictwem technologii komunikacyjnej w celu diagnostyki, leczenia, profilaktyki, konsultacji lub uzyskania wiedzy medycznej dla polepszenia stanu zdrowia pacjenta.

Pod pojęciem telemedycyny kryje się szeroki wachlarz usług. Są to zarówno wideorozmowy ze specjalistami, jak i udostępnianie badań online lub monitorowanie stanu zdrowia przy pomocy nowoczesnych urządzeń. Dzięki rozwojowi telemedycyny dostęp do usług medycznych jest znacznie łatwiejszy i szybszy. A ma to ogromne znaczenie m.in. dla osób:

● mających problem z poruszaniem się,

● zmagających się z przewlekłymi schorzeniami,

● mieszkających w niewielkich miejscowościach.

A także dla zapracowanych, którzy nie mają czasu na korzystanie z usług medycznych w tradycyjny sposób. Telemedycyna redukuje czas oczekiwania na wizytę, zapewnia ciągłą opiekę, a także często wiąże się z niższym kosztem. To rewolucja w opiece zdrowotnej.

Jak jest wykorzystywany Internet w telemedycynie?

Bez dostępu do Internetu nie byłoby możliwe wykonywanie najważniejszych usług z zakresu telemedycyny. Jest on niezbędny nie tylko dla placówek, które je świadczą, ale również ich odbiorców. Za pośrednictwem łącza internetowego odbywają się np.:

  • telekonsultacje – pacjenci konsultują się ze specjalistami różnych dziedzin przy pomocy wideorozmów,

  • telemonitoring – pacjenci używają specjalnych urządzeń, które przesyłają dane o ich stanie zdrowia do lekarza w czasie rzeczywistym,

  • e-konsultacje – przekazywanie wyników badań i konsultacje za pośrednictwem formularzy internetowych oraz aplikacji mobilnych,

  • teleopieka – zdalna opieka nad osobami wymagającymi stałego nadzoru medycznego.

Telemedycyna pozwala na skuteczną diagnostykę, leczenie i monitorowanie stanu zdrowia w sytuacji, kiedy nie ma możliwości osobistego spotkania z pacjentem. Niezbędne są zaś do tego nowoczesne technologie. Szybki Internet zapewnia sprawne przesyłanie danych, w tym dźwięku i obrazu. Dzięki temu komunikacja jest płynna, a konsultacja może być bardzo drobiazgowa.

Wpływ Internetu światłowodowego na rozwój telemedycyny

Telemedycyna przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit. Dlaczego? Jest to spowodowane dwoma czynnikami. Korzystanie z konsultacji online stało się koniecznością podczas pandemii koronawirusa, kiedy wszelkie interakcje społeczne zostały mocno ograniczone. Upowszechnienie telemedycyny nie byłoby też możliwe bez szybkiego i niezawodnego łącza internetowego.

Intensywny rozwój telemedycyny zbiegł się w czasie z popularyzacją Internetu światłowodowego. I nie ma w tym przypadku. Światłowód to najnowocześniejsza metoda dostarczania Internetu, która znacznie ułatwia korzystanie z usług telemedycznych. Rozmowy wideo bez zacinającego się dźwięku i obrazu, szybkie ładowanie stron oraz możliwość ekspresowego przesyłania dużych ilości danych sprawiają, że konsultacje są dokładne i komfortowe.

Jakie korzyści daje Internet światłowodowy?

Światłowód to cienkie włókno, które wykorzystuje zjawisko wewnętrznego odbicia, aby przesyłać dane za pośrednictwem fali świetlnej. Właśnie dlatego Internet światłowodowy jest superszybki. Inne jego zalety to również:

● niezawodność,

● stabilność,

● odporność na warunki atmosferyczne,

● niska awaryjność,

● brak limitu danych.

Łącze światłowodowe to także małe opóźnienia w transmisji danych. Dlatego konsultacje online nie odbiegają pod względem płynności od rozmów prowadzonych w gabinecie.

Najnowocześniejsze łącze, które zawsze jest do Twoich usług

Telemedycyna to większa dostępność usług medycznych. Zdalna opieka zdrowotna umożliwia też szybszą diagnostykę oraz walczy z wykluczeniem społecznym. Aby z niej korzystać, potrzebujesz jednak szybkiego i niezawodnego połączenia z Internetem. Gdzie je znajdziesz? Sprawdź ofertę INEA – Internet światłowodowy o prędkości do 1000 Mb/s to gwarancja bezproblemowego dostępu do telemedycyny, a przy okazji do świata rozrywki. Stabilne połączenie w całym domu zadba o bezproblemowe działanie wszystkich usług online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj