Jak wyleczyć chrapanie?

0
298
Jak wyleczyć chrapanie?

Chrapanie jest uciążliwą przypadłością, zwłaszcza dla osób śpiących obok nas. To objaw zaburzonego oddychania, który wpływa negatywnie na jakość snu i codzienne funkcjonowanie. Chrapanie jest spowodowane utrudnionym przepływem powietrza przez drogi oddechowe, co z kolei prowadzi do wibracji podniebienia miękkiego przy wdechu. Występujące co noc powoduje niedostatecznego dotlenienia organizmu – z tego względu zjawiska nie powinno się bagatelizować. Przyczyny chrapania mogą być różne, a podłoża problemu upatruje się zazwyczaj w krzywej przegrodzie nosowej, astmie, przewlekłym zapalenie zatok czy paleniu papierosów.

Bezdech senny a chrapanie  

Obturacyjny bezdech senny jest chorobą, która polega na zatrzymaniu oddychania lub jego wielokrotnemu spłyceniu podczas snu. Bezdechy powtarzają się od kilku do nawet kilkudziesięciu razy podczas godziny snu. Mogą powodować m.in. zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze. Chrapanie nie jest tożsame z bezdechem, jednak jest jego istotnym objawem i może nas naprowadzić na taką diagnozę.

Leczenie chrapania – domowe sposoby

Chrapanie nie zawsze musi oznaczać poważne problemy zdrowotne. Przed udaniem się do lekarza, możemy spróbować zwalczyć chrapanie własnym sumptem. Powinniśmy rozważyć zmianę codziennych nawyków, ponieważ w dużej mierze to one mogą być przyczyną chrapania.

Pierwszym krokiem jest zmiana pozycji snu. Chrapanie występuje najczęściej przy spaniu na wznak, ponieważ opadający język powoduje zwężanie górnych dróg oddechowych, w konsekwencji prowadząc do występowania charakterystycznego odgłosu. Aby temu zapobiec, specjaliści rekomendują spanie na boku lub na brzuchu.

Czasami chrapanie może towarzyszyć powszechnym przypadłościom, takim jak katar czy zapalenie zatok. Wówczas powinniśmy zadbać o szybkie zażegnanie problemu poprzez odpowiednie leczenie, ale również przez oczyszczenie dróg oddechowych. Pomocne może być zastosowanie np. maści ziołowej, która aplikowana na klatkę piersiową rozgrzewa płuca i dzięki walorom eterycznym pomaga udrożnić nos oraz zatoki. Warto wiedzieć, że alkohol i nikotyna niekorzystnie działają na górne drogi oddechowe, podrażniając gardło i powodując obrzęk śluzówki. Spożywanie tych substancji niedługo przed snem potęguje chrapanie.

Czy ćwiczenia wpływają na zmniejszenie chrapania?

Tak. Na kondycje dróg oddechowych dobrze wpływają regularne ćwiczenia oraz zrównoważona dieta. Tkanka tłuszczową odkłada się w okolicy gardła, co prowadzi do uciskania różnych partii układu oddechowego, w konsekwencji wywołując chrapanie. Również jakość powietrza w sypialni pomoże w walce z tym problemem – dobrze jest często wietrzyć pomieszczenie dbając również o jego odpowiednie nawilżenie.

Co zrobić, kiedy domowe sposoby na chrapanie nie przynoszą rezultatów?

Kiedy chrapanie nie ustępuje, wręcz przeciwnie – nasila się, należy zgłosić się z problemem do lekarza laryngologa. W niektórych przypadkach chrapanie spowodowane jest wadami anatomicznymi. Rozwiązaniem może być wizyta u chirurga – jest to jednak bardzo inwazyjny sposób niwelowania tej przypadłości.

Leczenie chrapania medycyną estetyczną

Dobra jakość snu jest niezbędna dla poprawnego i zdrowego funkcjonowania. W związku z tym, wiele klinik stale pracuje nad nowymi, mniej inwazyjnymi metodami leczenia chrapania. Jedną z nich jest gabinet medycyny estetycznej Wellclinic, gdzie w oparciu o autorski system opracowany przez Krzysztofa Reinharda Welldream skutecznie i trwale można wyleczyć chrapanie oraz zagrażający życiu bezdech. Innowacyjna metoda i używany do niej nowoczesny laser Fotona pomogą wszystkim dotkniętym problemem chrapania i bezdechu sennego.

W jaki sposób uzyskiwany jest efekt leczenia chrapania?

Leczenie chrapania przeprowadzane jest różnymi metodami, m.in. poprzez zastosowanie aparatów wewnątrzustnych, aparatów CPAP, wykonanie zabiegów radiochirurgicznych czy też leczenie operacyjne. W Wellclinic wykorzystuje się bardziej bezpieczną metodę przy użyciu lasera – koblacji. Polega na wycięciu nadmiaru przerośniętej tkanki (skracany jest języczek oraz likwidowane są przerosty śluzówki łuków podniebiennych). Zabieg jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż zabieg chirurgiczny. Gojenie po leczeniu jest bardzo krótkie, dlatego pacjent po zabiegu może wrócić do codziennych czynności. Laser Fotona należy do najwyższej klasy sprzętu medycznego. Jest to unikat w skali kraju, ponieważ koszt takiego urządzenia, jak i szkolenia niezbędne do jego obsługi są bardzo drogie.

Zabieg leczenia chrapania przy użyciu lasera erbowo-yagowego Fotona polega na przegrzaniu struktur podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych oraz bocznych części nasady języka. Podgrzenie odbywa się w celu obkurczenia i stymulacji namnażania włókien kolagenowych. Ze względu na komfort, jaki gwarantuje ta technologia, nie potrzebne jest powszechnie stosowane przy leczeniu chrapania znieczulenie.

Rezultaty zabiegu Welldream na leczenie chrapania

Kiedy powstają nowe włókna kolagenowe, leczona przestrzeń zyskuje na jędrności, sprężystości i sztywności tak, że przestaje jej grozić opadanie i wiotkość podczas snu. Tym samym systematycznie zmniejsza się bezdech i chrapanie. W trakcie kuracji ciało pozbywa się śluzu z zatok, oczyszcza się, alkalizuje. Dzięki temu cały organizm wraca do równowagi. 3-4 wizyty w klinice wystarczą, by przestać chrapać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj