Jak przygotować się na wizytę u kardiologa?

0
357
Jak przygotować się na wizytę u kardiologa?

Wizyta u lekarza często dla wielu jest stresująca. Dzieje się tak dlatego, że nawet jeśli ryzyko jest na to nikłe to jednak większość ludzi boi się usłyszenia wiadomości o swoim stanie zdrowia. Poza tym czasem zdarza się iść do danego specjalisty pierwszy raz w życiu i trudno jest odpowiednio przygotować się na taką wizytę. Często tak bywa np. z kardiologiem, do którego nie chodzi się aż tak często. Co warto wiedzieć i jak przygotować się wizyty w gabinecie kardiologa?

Lepiej późno niż wcale

Jeśli chce się być pewnym dobrego wyboru, można poszukać odpowiedniego specjalisty w internecie i upewnić się, że dany kardiolog ma dobre opinie. Wystarczy w internecie skorzystać  popularnych portali, wpisując np.kardiolog Brzozówpo czym łatwo znaleźć opinie o danym lekarzu. Gdy występuje jakiś powód, należy zapisać się jak najszybciej, bo to może pomóc w skuteczności leczenia i co za tym idzie, powoduje ostatecznie to mniejszy stres wynikający z wizyt u doktora. Dodatkowo podczas rejestracji odbywanej telefonicznie lub na miejscu warto dopytać czy będą potrzebne dodatkowe dokumenty, lub jakaś szczególna wiedza podczas wizyty u kardiologa. Zazwyczaj jednak nie powinno to powodować zmartwień, gdyż lekarz samodzielnie powinien o wszystko dopytać w gabinecie i zadbać, by pacjent czuł się bezpiecznie.

Co ze sobą zabrać?

Wartościowe może być zabranie ze sobą w miarę aktualnych wyników z badań krwi i moczu. Mogą one pomóc lekarzowi w diagnozie. Jeśli nie jest się w posiadaniu takich badań, to nie szkodzi, gdyż to zadaniem doktora jest pomóc i wskazać odpowiednie badania, które mogą okazać się niezbędne. Bardzo pomocna dla specjalisty okazać się może wiedza o tym, jakie ciśnienie tętnicze towarzyszy pacjentowi od kilku tygodni przed wizytą. Warto więc jeśli to możliwe dokonywać pomiarów i prowadzić dzienniczek, w którym będą odnotowywane wyniki. Takie zapiski warto więc zabrać ze sobą do lekarza. Jednorazowy pomiar ciśnienia w gabinecie najczęściej nie jest miarodajny, bo ciśnienie może okazać się podwyższone ze względu na towarzyszący stres związany z wizytą w gabinecie czy też spacer po schodach w przychodni lekarskiej.

Poza tym warto pamiętać, że w przypadku, gdy wizyta nie odbywa się poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia, będzie ona płatna. Należy więc przygotować się na wydatek rzędu około 100-300 zł zależnie też od ewentualnie wykonywanych badań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj